Sağlık

Acil durumlarda ‘Vertigo’ şikayetleri arttı

KONYA (İGFA) –Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından sarsıntı bölgesinde acil servise başvuran hastalarda psikojenik ve anksiyeteye bağlı Vertigo şikayetlerinin arttığı görüldü.

Konya Kızılay Hastanesi Nöroloji Uzmanı. İlker Bebek, bireylerde görülen Vertigo hakkında açıklamalarda bulundu.

VERTİGO SIKLIĞI ARTTI

tecrübe. Bebek, “Deprem sonrası psikojenik ve anksiyeteye bağlı vertigo şikayeti olan hastalarımızın sayısı oldukça arttı. Bu nedenle diğer vertigo tedavilerimize ek olarak psikojenik hastalık ve anksiyete tedavilerini tercih etmekteyiz. “Hastalar acil servise ayakta dururken hareket ediyormuş hissi, ortamın dönüyormuş hissi ya da yerin ayaklarının altından kayıyormuş hissi gibi hastadan hastaya değişen şikayetlerle geliyor.”

Bebek, “Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 1’ini etkileyen bu hastalıktan kadınlar erkeklere göre daha fazla etkileniyor. En sık başvuru nedenlerinden biri olan vertigo, genellikle beyindeki kan dolaşımında bir yetersizlik olduğu durumlarda görülen baş dönmesi (Santral Vertigo) ve beynin etkisine bağlı dengesizleşme olarak ikiye ayrılır. kulaktaki stabilite merkezi (Periferik Vertigo). Ayrıca kalp damar sistemi hastalıkları ve metabolik hastalıklar da nedenler arasındadır. İnme, migren, beyin tümörleri gibi beyinle ilgili nedenlerin yanı sıra yeterli iyi huylu pozisyonel vertigo (Benign pozisyonel vertigo) ve iç kulakta fazla basınç (Meniere) gibi nedenler arasındadır.

İLAÇLARA İHTİYAÇ OLMADAN VERTİGO TEDAVİSİ MÜMKÜNDÜR

Vertigo nedeninin araştırılması ve patolojinin ortaya çıkarılmasının multidisipliner bir yaklaşım ve kapsamlı incelemeler gerektirdiğini belirten Uzm. Dr. Bebek, “Benign pozisyonel vertigo (Benign pozisyonel Vertigo), vertigonun en yaygın nedenidir” dedi. tecrübe. Dr. kulak su basıncı (Meniere). Gerekli tetkikleri tamamlanan ve iyi huylu pozisyonel vertigo tanısı konulan hastalara vertigo için bazı hareket tedavileri uygulanmakta ve genellikle ilaç tedavisine gerek kalmadan tedavileri tamamlanmaktadır.

haber-ivrindi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu