Haber

Doç. Demir: Taşıyan temel değil, zemindir

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Demir, “Taşıyıcı temel değil zemindir. Yapıdan gelen yükleri temeller vasıtasıyla zemine aktarıyoruz. Bu nedenle zeminin taşıma ve taşıma gücünün doğru hesaplanarak yapılara kazandırılması gerekiyor” dedi. elde edilen verilerle inşa edilmelidir.”

OMÜ Mühendislik Fakültesi Geoteknik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Demir, yapıların yapılacağı alanlarda zemin etütlerinin hassas bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Doç. Demir, “Zemin etütlerinde öncelikle bir planlama yapıyoruz. Deprem yönetmeliğine göre bu alanlarda kaç metrekare zemin etüdü yapacağımızı ve kaç adet sondaj yapmamız gerektiğini belirliyoruz. Sondajlarımızı, zemin etüdü yapan firmalar aracılığıyla, özellikle yapı altında olmak üzere, parsel üzerinde belirlenen noktalarda yapıyoruz.” dedi.

ÖRNEKLERİN DOĞAL DURUMLARI KORUNMALIDIR: Doç. Gökhan Demir, “Toprak etüdlerinde en değerli amaçlardan biri yer tespiti, numune alınması, alınan numunelerin tarla ortamında doğal koşulları koruyacak şekilde saklanması ve araziye ulaştırılmasıdır. laboratuvarda bu şartları koruyacak şekildedir.Çünkü bu pahalı şeyler korunmalı ki laboratuvar ortamında yapılan testler sırasında en ufak bir bozulmaya maruz kalmamalı yani doğal halini korumak değerlidir. Bu sayede mekanla ilgili bilgiler gerçek anlamda elde edilmiş oluyor.” Dr. Gökhan Demir, “Alan üzerine ne kadarlık bir yapı yapılması planlanıyor, burada taban basıncı ne olmalı, bunu karşılayacak zeminin taşıma gücü var mı mesele. Burada taşıyıcı Yapıdan gelen yükleri temeller vasıtasıyla zemine aktarıyoruz” dedi. Yapıyla ve zeminin ortasında bu karşılaştırmayı yaparak orada zeminin taşıyıcısı olup olmadığını kontrol ediyoruz” dedi. Farklı zemin iyileştirme yöntemlerinin olduğunu belirten Doç. Dr. Demir, “Farklı farklı bazlarda baz iyileştirmeleri yapılabilir. Özellikle geoteknik mühendisliği ile zemindeki problemin değerlendirilmesi gerekmektedir. Baz durumu farklı sayaçlarda farklılık gösterebilir. Bu noktada doğru bir taban etüdü yapılmalıdır. Belirlenen zemin etütleri dikkatli ve hassas bir şekilde alınmalıdır. Temel mühendisi, temelin taşıma gücünü belirlemek için temel mühendisi kullandığından, başlangıçta yapılacak bir hata, temelin taşıma gücünde ve seçiminde bir kusura neden olacaktır. Temel etütlerini mutlaka doğru yapmalıyız, jeoteknik değerlendirmesini üst yapı ile birlikte yapmalıyız. Sonrasında güzelleştirme isteniyorsa mekansal bazda planlama yapıldıktan sonra iyileştirme doğru bir şekilde yapılmalı ve uygulaması da yapılmış olacaktır. “Düzgün bir şekilde yaptığımızda, herhangi bir rastgele sorunumuz yok” dedi.

haber-dalaman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu