Haber

Filistin Başbakanı, AB’yi “yeni İsrail hükümetine karşı ciddi adımlar atmaya” çağırdı

Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyya, kurulacak yeni İsrail hükümetinin politikalarına karşı Avrupa Birliği’nden (AB) önemli tedbirler alınmasını istedi.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre İştiyye, Ramallah’ta AB ülkelerinin büyükelçileri, konsolosları ve temsilcileriyle bir araya geldi.

İştiyya burada yaptığı konuşmada, “Yeni İsrail hükümetinin Filistin halkının, devletinin ve kurumlarının varlığını tehdit eden politikalarına karşı şimdiden ciddi önlemler alınmalıdır.” ifadesini kullandı.

İstiyya, İsrail’de kurulacak yeni hükümetle “sadece başbakanın değil tüm sistemin değişeceğini, daha şiddetli ve radikalizme meyledeceğini” söyledi.

AB’nin Filistin davasına verdiği desteğe değinen Shtiye, Avrupa’nın bu konuda aktif rol oynamasını ve iki devletli çözüm formülünü koruyacak tedbirler almasını istediklerini vurguladı.

Uluslararası toplumun sessizliğinin İsrail’i ihlallere teşvik ettiğini belirten İştiyya, AB’yi İsrail’e imzalanan anlaşmalara ve insan haklarına uyması için baskı yapmaya çağırdı.

İsrail’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimleri kazanan Likud lideri Binyamin Netanyahu liderliğinde kurulacak yeni hükümetin İsrail siyasi tarihinin “en sağcı” hükümeti olması bekleniyor.

Netanyahu liderliğindeki sağcı blok, çok dindar Yahudi partileri Shas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği ile aşırı sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı politikalarıyla tanınan Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinden oluşuyor.

Eski Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yaklaşık 1,5 ay süren koalisyon müzakerelerini tamamlaması için tanınan süre 20 Aralık’ta doluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu