Ekonomi

Limon’dan ekmek zammı açıklaması

Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, ekmek zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Limon ifadesi; “Esnaf ve Sanatkârların Ürettikleri Mal ve Hizmetlere İlişkin Tarifeler Müdürlüğü çerçevesinde, 8 Aralık 2022 tarihinde ilgili belediye, İl Ticaret Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan komisyonun değerlendirmesinin ardından, Tarım ve Orman Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili federasyon ve Ticaret Bakanlığının görüşü ile Birliğimizce yapılan toplantıda derneğimizin onaylayacağı karar kapsamında yasal işlem yapılmıştır. 23 Aralık 2022 tarihinde dernek tarafından 210 gram somun ekmek 5,00 TL olarak onaylanarak yürürlüğe girdi.

23 Haziran 2022 tarihinde 210 gram ekmek 4,00 TL’den satılmaya başlandı ve zaman içinde ekmek üretim maliyetlerinde önemli değişimler yaşandı. Komisyon kararına göre bu artışların bir kısmı 12 kg mayanın 280 TL’den 350 TL’ye çıktığı 2023 yılından itibaren geçerli olmak üzere, işyerlerinde kullanılan doğalgaza %47,76, elektrik fiyatlarına %30, asgari fiyat ve diğer maliyetlere %30. elementler. Asgari ücretin dahi maliyetlere dahil edilmeyeceğini vatandaşlarımızın bilmesini istiyorum. Özellikle sosyal medya ve diğer mecralarda fırıncı esnafımızın fırsatçı olarak nitelendirilmesi bizleri gerçekten üzmüştür. Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak tarafımızca onaylanan tüm tarifeler dikkatli incelemeler ve uzun istişareler sonucu onaylanmaktadır.

İyi bilinmelidir ki; Özellikle ilimizin merkezinde aileleri ile birlikte dolaylı olarak 10 bin kişiye istihdam sağlayan bir meslek olan fırıncı esnafımız hiçbir sektörde bulunmayan özverilerle bir nevi kamu hizmeti ifa etmektedir. Gece üretime başlar, sabahın erken saatlerinde ekmeği hazır hale getirir ve vatandaşımızın hizmetine sunar.” – ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu