Ekonomi

Türk mermerciler de 2023’ten çok umutlu

Küresel durgunluk döneminde Türk madencilerinin beklentilerin üzerinde performans gösterdiğini anlatan Efendioğlu, başta işlenmiş eserler olmak üzere ihracattaki artışın sevindirici olduğunu kaydetti. Blok mermer ihracatının 809 milyon dolardan 669 milyon dolara gerilediğini ve bu düşüşü olumlu gördüklerini vurgulayan Efendioğlu, şöyle konuştu:

“Yıllardır Türkiye’de hükümetin politikası işlenmiş mermer satmaktı. Blok bazında daha az satış. Yavaş yavaş yapmaya başladığımız şey bu. 2021 yılında 1 milyar 282 milyon dolar olan işlenmiş mermer ihracatımız, 2022 yılında 1 milyar 470 milyon dolara ulaştı. Taşocakçılığında ekipman ve ocak kapasitesi olarak İtalya’yı geride bıraktık. Artık Denizli ve Afyonkarahisar civarında yeni kurulan mermer fabrikaları ile imalatta İtalya ve İspanya’yı geride bırakmaya başladık. İtalya ve İspanya’yı geçiyoruz.” Efendioğlu, blok mermer ihracatıyla ilgili bilinen yanlışlara dikkat çekerek, “Blok mermerlerin yurt dışına ucuza verilip işlenmiş ürün olarak geri alındığına dair bir şehir efsanesi var. Bloklarımızı iyi bir fiyata satıyoruz. Yurt dışından işlenmiş mermer getirmek kulak bile değil.” terimleri kullandı.

İşlenmiş mermer ihracatındaki artış devam edecek

Efendioğlu, bölümün 2023 hedefine de değinerek sözlerini şöyle tamamladı: “2023 yılında işlenmiş mermer ihracatındaki artışın devam edeceğini düşünüyorum. Çin yavaş yavaş mermer tedarikçisi olmaktan çıkıyor. Bu nedenle biz Türk madencileri ve Türk mermerciler olarak 2023 yılından da umutluyuz. ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu